سه شنبه, 29 خرداد 1397
موقعیت شما ---> صفحه اصلی ==> آرشیو اخبار ==> نگاهي به جايگاه اينترنت در ايران

منوی اصلی

تلفن همراه
مناقصه ها و مزایده ها
آرشیو اخبار
آمار و اطلاعات
گالری تصاویر
مرکز دانلود
لینکهای مرتبط
آخرین وضعیت سهام مخابرات
نظام پیشنهادها
پست الکترونیک
نقشه سایت
نسخه RSS

نگاهي به جايگاه اينترنت در ايران

چاپ

ايران كشوري است كه در سال 1993 ميلادي به عنوان دومين كشور خاورميانه يي به جمع دارندگان اينترنت پيوست. شايد در آن زمان كمتر كسي تصور مي كرد اين شبكه جهاني روزي به بزرگ ترين پديده‌ قرن تبديل و بسياري از جنبه هاي زندگي ميليون ها نفر در سراسر جهان به آن وابسته شود ولي امروزه زندگي بدون اينترنت براي بسياري از ما يك كابوس است و زندگي شخصي و حرفه اي ما را زير تاثير قرار مي دهد.

اين تاثير به حدي قوي است كه حتي كشورهاي توسعه نيافته و در حال توسعه را هم در بر مي گيرد و كشور ما هم بدون شك از اين قاعده بركنار نيست. به گزارش ايرنا، طي سال هاي اخير و با وجود رشد فزاينده سرعت و گستره اينترنت در سراسر جهان و پيشرفت روزافزون ابزارهاي تسهيل كننده استفاده از آن، كشور ما تا حد زيادي از اين قطار پيشرفت جا مانده و اينترنت آهنگ رشد كندي در ايران داشته است.

اين محدوديت ها در حالي است كه كشورمان جمعي از فعال ترين كاربران اينترنت را در خود جاي داده است و طبق آمار، ايران هم اكنون بيشترين شمار كاربران اينترنت در خاورميانه را دارد. اين اشتياق براي استفاده بيشتر و هرچه آسان ترِ كاربران از اينترنت، بدون شك در تناقض با سياست هايي قرار دارد كه طي سال هاي اخير از سوي افراد يا نهادهاي مسئول در اين حوزه اعمال شده است. اين سياست ها در ابتداي سال 2013 ميلادي ايران را در پايين ترين رتبه سرعت اينترنت در جهان و حتي پس از كشورهايي نظير عراق و افغانستان قرار داد.

به اين ترتيب، در همسنجي با كشوري نظير كره جنوبي كه با داشتن سرعت دانلود 20 هزار كيلوبيت (ضريبي براي انبارش و انتقال داده هاي اينترنتي) در صدر كشورهاي داراي بيشترين سرعت اينترنت در جهان قرار دارد، اين سرعت 5 تا 8 كيلوبيتي رقمي بسيار ناچيز و پايين تر از استانداردهاي جهاني است.با در نظر گرفتن موارد گفته شده، مي توان به جرات گفت در حال حاضر همه سازمان‌ها، وزارتخانه ها و در كل نهادهاي دولتي و خصوصي از اينترنت استفاده مي كنند و به آن وابسته اند.

علاوه بر اين، سال ها است كه اقدام هايي نظير ثبت نام هاي مهم، سفارش بليت، اتصال به شبكه بانكي و ... از راه اينترنت صورت مي گيرد و امروزه حتي براي دسترسي به اخبار خبرگزاري ها و پايگاه هاي خبري و حتي روزنامه ها بايد به اينترنت دسترسي داشت و كاربران مي توانند افزون بر پيشبرد امور روزمره و برخورداري از تفريح و سرگرمي، پرسش هاي مهم و ضروري خود را از شخصيت هايي نظير رييس جمهوري، وزيران، مراجع هاي تقليد و ... تنها از طريق جستجو در پايگاه هاي شخصي اين افراد و به مدد اينترنت مطرح كنند.

سامانه هاي خريد و فروش كالاهاي مختلف، مشتركان فراواني در كشور دارد و بسياري از اين محيط ها در زمينه هاي گوناگون خدمات خود را با بهترين كيفيت و سرويس هاي پس از فروش در اختيار كاربران قرار مي دهند.

با در نظر گرفتن اين توضيح كه نشان از وابستگي و نياز مسئولان و نهادها به اينترنت و گسترش هرچه بيشتر و سريع تر آن به شكل هاي خانگي و اداري دارد، اين پرسش مطرح است كه چرا عده اي هنوز هم در تلاش هستند با بهانه هاي مختلف و سنگ اندازي در راه عمل به وعده هاي مسئولان اجرايي در حوزه فناوري مانع برخورداري مردم از حقوق خود در دستيابي به اينترنت به عنوان امكاني آسان و ضروري در راستاي يك زندگي بهتر شوند؟ بدون شك اينترنت هم مانند بسياري ديگر از ابزارهاي فناوري نوين، مي تواند ضررهايي را در بر داشته باشد با اين حال با توجه به كاربردهاي پرشمار و به لطف پيشرفت هاي حوزه امنيت سايبري نمي توان از مزاياي اينترنت چشم پوشي كرد و به نوعي صورت مساله را به دليل بروز خطاهايي در معادله پاك كرد. متاسفانه برخي افراد تصور مي كنند با اعمال فيلترينگ مي توانند جلوي بروز هرگونه خطر در اين محيط را بگيرند.

اين در حالي است كه برخورد سلبي با اين مساله و حذف شتابزده آنچه به عنوان مشكل توصيف مي شود، راه حل درستي نيست و خيلي زود دريچه يا ابزاري ديگر و چه بسا قويتر جايگزين آن خواهد شد.

افزون بر اين، مي توان با حمايت از فعاليت هاي نظارتي پليس سايبري بجاي حكم دادن بر فيلتر پايگاه هاي مختلف در كنار فرهنگ سازي صحيح و توسعه اينترنت، از امكان بروز خطر و تهديدهاي مختلف مي كاهد.

در عين حال بايد اشاره داشت:در شرايطي كه كشور ما در تلاش است پيوندهاي خود را با جامعه جهاني گسترش دهد و سيمايي پيراسته و واقعي از خود در سطح جهان به نمايش گذارد، فناوري اطلاعات و به ويژه تسهيل و توسعه استفاده از اينترنت مي تواند يكي از بهترين و در عين حال آسان ترين راه ها براي تحقق اين هدف باشد؛از اين رو بهبود سرعت اينترنت در ايران مي تواند هرچه پررنگ تر شدن نقش و حضور كشور در عرصه‌هاي مختلف بين المللي را در پي داشته و تبادل‌هاي ميان افراد و ملت ها را افزايش دهد كه خود به بهبود رابطه با ديگر كشورها منجر خواهد شد.

نمي‌توان اين نكته را از ياد برد كه طي كردن مسير توسعه در دنياي كنوني، نيازمند استفاده از همه ابزارهاي فناوري اطلاعات و در راس آن اينترنت است؛ راهي كه بسياري از كشورهاي جهان هم آن را پيموده اند. پس چه بهتر كه به اين نياز ضروري به عنوان يك فرصت نگريسته و تهديدهايي كه به واسطه آن ممكن است رخ دهد با سياست هاي نظارتي كنترل و مديريت شود.

 
ما 82 مهمان آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1180
mod_vvisit_counterدیروز1687
mod_vvisit_counterکل بازدیدها6163391

 

فیش حقوقی

ذکرروزهای هفته

دعای روزدوشنبه: یا قاضی الحاجات
تماس با مدیرعامل
تماس با اداره بازرسی
تماس با اداره روابط عمومی
فرم رضایت ارباب رجوع
فرم طرح تکریم

پیوندهای مهم

پايگاه دفتر مقام معظم رهبري
رياست جمهوري
پورتال ايران

آمار سایت

اعضا : 416
محتوا : 1954
لینک وب ها : 63

آدرس :زنجان - جاده گاوازنگ -مجتمع ادارات - شرکت مخابرات ایران-منطقه زنجان   کدپستی:4513733581 دورنگار 33443535-024  پست الکترونیکی:dabirkhaneh@tcz.ir

      

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت پورتال شرکت مخابرات منطقه زنجان محفوظ میباشد.
Powered by : Joomla Developed by :Rose Andishe Hooshmand eng.Co