سه شنبه, 29 خرداد 1397
موقعیت شما ---> صفحه اصلی ==> آرشیو اخبار ==> به تعرفه های قبل از همکدسازی راضی هستیم

منوی اصلی

تلفن همراه
مناقصه ها و مزایده ها
آرشیو اخبار
آمار و اطلاعات
گالری تصاویر
مرکز دانلود
لینکهای مرتبط
آخرین وضعیت سهام مخابرات
نظام پیشنهادها
پست الکترونیک
نقشه سایت
نسخه RSS

به تعرفه های قبل از همکدسازی راضی هستیم

چاپ

سخنگوی شرکت مخابرات ایران تاکید کرد: اگر این طور برداشت می‌شود که با اجرای طرح هم کد سازی تلفن ثابت درآمد شرکت مخابرات افزایش پیدا کرده ما حاضریم تعرفه‌ها به حالت قبل از هم کدسازی بازگرداننده شود.

داوود زارعیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به ارائه توضیحاتی درباره تعرفه تلفن ثابت پرداخت و درباره اینکه آیا درآمد تلفن ثابت در سالهای اخیر در همه دنیا کاهش پیدا کرده اظهار کرد: کاهش درآمد تلفن ثابت در دنیا را قبول ندارم و بر این باورم که این درآمد در تمام دنیا افزایش پیدا کرده اما روند توسعه تلفن ثابت تقریبا متوقف شده است.

وی با تاکید بر این که توسعه تلفن ثابت امر مقرون به صرفه‌ای محسوب نمی‌شود، متذکر شد: بر همین اساس بسیاری از کشورها به این سمت حرکت نمی‌کنند و به همین دلیل طی سالهای گذشته سقف تلفن‌های ثابت در حد یک میلیارد و 300 تا 400 میلیون شماره باقی مانده است.


97 درصد درآمد مخابرات با ریسک همراه است


دکتر زارعیان در ادامه متذکر شد: نظام تعرفه گذاری مخابرات در دنیا به دو شیوه با ریسک و بدون ریسک تقسیم می‌شود. در کشورهایی که تعرفه‌گذاری آنها بدون ریسک است آبونمان ثابتی از مشترک دریافت شده و بر اساس آن تلفن مشترک دایر نگه داشته می شود. این مبلغ در کشورهای مختلف رقمی حدود 40 تا 70درصد درآمد اپراتورهای ثابت را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه چنین شیوه ای در بسیاری کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد عنوان کرد: در این کشورها پس از دایری یک خط، برای آن ماهانه مبلغ ثابتی آبونمان در نظر گرفته می‌شود که این مبلغ فارغ از این که مشترک از خط تلفن خود استفاده کرده یا نکرده باشد به حساب مخابرات واریز می‌شود و مبلغ به نسبت بالایی است که به عنوان مثال در برخی کشورهای اروپایی تا 15 دلار در ماه می رسد.


سخنگوی شرکت مخابرات ایران همچنین اظهار کرد: راهکار دیگر تعرفه‌گذاری با ریسک است که این شیوه عموما در کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد در این روش 97 درصد درآمد با ریسک همراه است. به عبارت دیگر در این کشورها مخابرات خط‌های تلفن ثابت را با سرمایه‌گذاری زیاد دایر می‌کند و پس از آن منتظر می‌ماند تا شاید مشترک تماسی برقرار کند به همین دلیل این کشورها عموما با مشکلات و مخاطراتی همراه هستند چرا که استفاده کمی از تلفن ثابت صورت می‌گیرد و این روند هزینه‌های مربوط به دایری خط تلفن را جبران نمی‌کند.


150 سال طول می کشد هزینه های دایری برخی خط ها جبران شود

سخنگوی مخابرات همچنین اظهار کرد: وقتی اپراتور مخابراتی یک خط را دایر می‌کند با تعرفه‌ها و آبونمان فعلی اگر آن خط کارکرد نداشته باشد حدود 150 سال طول می‌کشد تا فقط هزینه دایری آن خط تامین شود.

دکتر زارعیان ادامه داد: اکنون هزینه یک خط تلفن ثابت در شهری مانند تهران حدود یک و نیم تا دو میلیون تومان است اما تعرفه‌ای که برای آبونمان آن در نظر گرفته شده حتی اگر ماهی 700 تومان باشد در طول سال در نهایت این رقم به 8000 تومان خواهد رسید و 200 سال طول می‌کشد که هزینه‌ای که صرف راه‌اندازی این خط شده جبران شود.


5 میلیون خط تلفن بدون کارکرد


دکتر زارعیان همچنین اظهار کرد: اکنون با این تعرفه‌گذاری ما 5 میلیون خط تلفن ثابت داریم که خریداری و واگذار شده است اما هیچ درآمدی برای شرکت مخابرات به دنبال ندارد. بر همین اساس باور ما آن است که باید در حد حداقل‌ها تغییراتی بر روی تعرفه‌های مخابراتی صورت بگیرد.


وی در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به این سوال که مخابرات خود هم تلاشی برای ارائه سرویس‌های ارزش افزوده نداشته تا از این طریق برای خود درآمدزایی کند، توضیح داد: اگرچه سرویس‌های ارزش افزوده در ایران به اندازه دنیا توسعه پیدا نکرده است اما در هیچ یک از کشورهای دنیا بیش از 30 درصد درآمد مخابرات به این سرویس‌ها مربوط نمی‌شود. به همین دلیل نمی‌توان گفت که ارائه سرویس‌های ارزش افزوده هزینه‌های متعدد مخابرات را جبران می‌کند.


مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران ادامه داد: در کشوری که 5 میلیون خط تلفن آن هیچ کارکردی ندارد و 3 و نیم میلیون خط در نقاط روستایی قرار دارد چگونه می‌توان انتظار داشت تنها با ارائه سرویس‌های ارزش افزوده درآمدزایی شود؟


سخنگوی مخابرات همچنین متذکر شد: البته راه‌اندازی سرویس‌های ارزش افزوده نیز نیازمند سرمایه‌گذاری است که اگر مبلغ نرخ پایه تعرفه اصلاح شود این امکان ایجاد می‌شود که در این حوزه هم سرمایه‌گذاری کنیم اما بحث امروز ما آن است که در کشور چه نرخی از سال 1382 تا کنون ثابت مانده که تعرفه‌های مخابراتی ثابت بماند؟


وی ادامه داد: ما نیز قبول داریم چون ارتباطات زیربنای توسعه است نباید افزایش تعرفه‌ها مطابق بخش‌های دیگر باشد اما اگر تعرفه برق در طی 12 سال گذشته  رشد داشته لازم است که تعرفه‌های ارتباطی نیز بصورتی متناسب  رشد داشته باشند.تعرفه ADSL هم بسیار پائین استوی همچنین اظهار کرد: البته ما سرویس‌های ارزش افزوده‌ای مانند اینترنت پرسرعت خانگی یا شبکه هوشمند (IN) را نیز ارائه کرده‌ایم اما متاسفانه تعرفه این بخش‌ها نیز بسیار پایین است.


دکتر زارعیان ادامه داد:‌ اکنون رگولاتوری برای ارائه سرویسی مانند آوای انتظار تعرفه‌ای معادل 200 تومان در ماه را تعیین کرده است که این رقم در طول ماه قابل توجه نیست. از سوی دیگر در دنیا مرسوم است که در سرویس‌های ارزش افزوده رگولاتور دخالتی در تعرفه‌گذاری ندارد و این مساله به رابطه اپراتور و مشتری باز می‌گردد طبیعی است اگر اپراتوری تعرفه بالایی برای این خدمات در نظر بگیرد مشترکان از سرویس‌های او استفاده نخواهند کرد.


مدیریت مخابرات مشکل شده است

دکتر زارعیان در بخش دیگری از صحبتهای خود با تاکید مجدد بر لزوم تغییر تعرفه‌های تلفن ثابت اظهار کرد: طی سالهای گذشته به ما این گونه وعده داده شد که اگر ما طرح هم کدسازی تلفن ثابت را اجرا کنیم درصورت کاهش درآمد این رقم جبران خواهد شد. اما اکنون در موارد متعدد هزینه‌های مشترکان تا چند ده برابر کاهش پیدا کرده اما همچنان تعرفه‌های ما شرایط مناسبی ندارند.


وی ادامه داد:‌ اکنون ما به جای رسیدیم که اداره و مدیریت شرکت مخابرات برای ما مشکل شده و انتظار داریم کمیسیون تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات در این زمینه کمک کنند تا مشکل برطرف شود.


مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران خبر داد: فکر می‌کنم مراجعه‌ای به روش‌های تعرفه‌گذاری در دنیا و نوع فعالیت رگولاتور در کشورهای مختلف و تطبیق تعرفه گذاری در دنیا و ایران می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.


دکتر زارعیان در بخش دیگری از صحبتهای خود اظهار کرد: اکنون تنها 3 درصد از درآمد ما بدون ریسک است در حالی که در دنیا حداقل این رقم حدود 40 تا 50 درصد است.


مکالمات بین الملل که درآمدزا است در دست دولت قرار داردسخنگوی مخابرات در عین حال به تماسهای بین المللی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برخی بخش‌ها مانند ارتباطات بین‌الملل که درآمدزایی خوبی دارد در دست شرکت ارتباطات زیرساخت که بخشی دولتی است قرار دارد. از سوی دیگر حتی در ارائه سرویس‌های ارزش افزوده نیز تنها 30 درصد سود این بخش به مخابرات می‌رسد.


وی همچنین عنوان کرد: یک خط تلفن ثابت در تهران حدود دو میلیون تومان هزینه دارد اما ما تنها 50 هزار تومان برای آن هزینه می‌گیریم و جالب آن که در بسیاری از موارد این خط‌ها هیچ درآمدی هم برای مخابرات ندارند. با این وجود ما در سال گذشته حدود یک میلیون خط تلفن ثابت واگذار کردیم.


150 هزار نفر در صف واگذاری تلفن ثابت


دکتر زارعیان در پاسخ به این سوال که با این وجود حتی در شهرهای بزرگی مثل تهران عده‌ای زیادی در صف انتظار دریافت تلفن هستند اظهار کرد: کل بدهی ما به مردم در حوزه تلفن ثابت کمتر از 150 هزار فیش است.


وی همچنین متذکر شد: ما در سال گذشته تلاش کردیم کاهش درآمدهای تلفن ثابت را با واگذاری 1.2میلیون پورت اینترنت پرسرعت (ADSL) جبران کنیم اما در نهایت افزایش درآمد ما حدود 11.5 درصد بود که اگر نرخ تورم کشور را 15 درصد هم در نظر بگیریم معلوم می‌شود که ما دچار ضرر و زیان شده‌ایم.


دکتر زارعیان در بخش دیگری از صحبتهای خود نیز یادآور شد:‌ اکنون هزینه‌هایی مانند هزینه برق تنها در یک سال اخیر تا 30 درصد افزایش پیدا کرده و هزینه خرید تجهیزات برای ما 60 تا 70 درصد بالا رفته اما با این وجود درآمد ما در برخی استانها حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده است.


وی ادامه داد: اکنون ما هیچ بحثی نداریم که رگولاتور چه تعرفه‌ای را برای ما تعیین کند اما انتظار داریم که شیوه‌ای را در نظر بگیرد که جبران کاهش درآمدهای مخابراتی در آن اعمال شده باشد و حداقل یک سود منطقی برای توسعه نیز در آن دیده شده باشد.


سخنگوی شرکت مخابرات ایران در پایان به یادآوری هزینه‌های مربوط به آبونمان پرداخت و گفت: در حال حاضر هزینه آبونمان تلفن ثابت در تهران و شهرهای بزرگ 360 تومان، سایر شهرها 300 تومان و در شهرهای کوچک 200 تومان است و این رقم در روستاها هم به 100 تومان می‌رسد.

 
ما 82 مهمان آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1179
mod_vvisit_counterدیروز1687
mod_vvisit_counterکل بازدیدها6163390

 

فیش حقوقی

ذکرروزهای هفته

دعای روزدوشنبه: یا قاضی الحاجات
تماس با مدیرعامل
تماس با اداره بازرسی
تماس با اداره روابط عمومی
فرم رضایت ارباب رجوع
فرم طرح تکریم

پیوندهای مهم

پايگاه دفتر مقام معظم رهبري
رياست جمهوري
پورتال ايران

آمار سایت

اعضا : 416
محتوا : 1954
لینک وب ها : 63

آدرس :زنجان - جاده گاوازنگ -مجتمع ادارات - شرکت مخابرات ایران-منطقه زنجان   کدپستی:4513733581 دورنگار 33443535-024  پست الکترونیکی:dabirkhaneh@tcz.ir

      

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت پورتال شرکت مخابرات منطقه زنجان محفوظ میباشد.
Powered by : Joomla Developed by :Rose Andishe Hooshmand eng.Co